Skip to main content

Nyhetsarkiv

Resumé Svenska Hickorymästerskapet Växjö GK

Över hundra spelare i Svenska Hickorymästerskapet 2023

DSC 0109 DSC 0073

Växjö GK välkomnade med behagligt golfväder när Arabybanan stod värd för årets hickory-SM. Lördagen 5 augusti kämpade 73 i herrklassen, 24 i seniorklassen och nio damer på den 64 år gamla artonhålaren som slingrar sig fram genom ek, äng och vattenblänk i det småländska kulturlandskapet. Alla som spelat där vet att starten kan upplevas som ganska lätt, medan avslutningens tuffa uppförs hål verkligen ställer krav på både ren bollträff och flås! Samtliga damer, 47 herrar och 15 seniorer gick vidare till söndagens spel i bruttotävlingen, medan 33 spelare då gjorde upp om priserna i nettoklassen.

DSC 0012 DSC 0019 DSC 0045

Till lördagskvällens traditionella mästerskapsbankett hade 60 deltagare anmält sig och i klubbhusrestaurangen hälsade klubbens greenkeeper och eminente hickoryspelare P G Nyman välkommen. Sällskapets ordförande Johan Johansson delade under middagen (grattis till köksmästaren!) ut SGS Silvermedalj till de nio deltagare som deltagit i SM tio gånger. Vid det laget hade en illavarslande väderleksrapport fått tävlingsledningen att besluta om kanonstart 08.30 på söndagen för att så många som möjligt skulle kunna spela på lika villkor. Två timmars golf i regn blev det då för samtliga, men å andra sidan kunde fler än någonsin höja feststämningen vid prisceremonin med sin närvaro!

P G Nyman vinner herrklassen och Madeleine Tham Johansson blir bästa dam

Förhandsfavoriten och hemmasonen P G Nyman motsvarade de högt ställda förväntningarna och tog hem herrklassen på förnämliga två under par, hela nio slag före närmaste man, beundransvärt inte minst med tanke på söndagens regnoväder. ”Greenerna är svåra om man inte är van vid dem, så det är klart att jag hade en fördel där” berättade P G Nyman som till vardags är greenkeeper på klubben. ”Men slagen ska slås och puttarna ska i!” Trea kom en annan favorit, Johan Moberg som fick släppa Hultas David ”Hickory” Kirkham framför sig tack vare dennes bättre sista nio.

På damsidan vann debutanten Madeleine Tham Johansson, Falkenberg efter att ha legat på fjärde plats efter första dagen. Tack vare en fin avslutningsrond på 80 slag blev hon till slut tre bättre än runner-up Hanna Jönsson från hemmaklubben, och trean Therése Larsson, Araslöv.

Lars Rosén bäste senior

Hickoryspelarna från Falkenberg höll sig väl framme i resultatlistorna och dess senior Lars Rosén tog hem mästerskapet för 65+ på fina 166 slag. Tvåa blev Lars Davidsson från hemmaklubben, samma som trean Göran Silver, Linköping, tack vare bättre sista nio.

Hickorykannan till Lars Norén

De som inte gick vidare efter cutten på lördagen kunde spela i söndagens handikaptävling Hickorykannan, en gång skänkt till Golfhistoriska Sällskapet av dåvarande museiintendenten Jörgen Mårtenson. Tävlingen vanns i år av Lars Norén, Norrköping-Söderköping GK på fina 64 netto.

 

IMG 2379 IMG 2385 DSC 0148 IMG 2389

Till sist stort tack till Växjö Golfklubb för årets hickorymästerskap som blev en uppvisning i professionell administration, inte minst tack vare klubbens rutinerade Kerstin Hägerstrand och Kerstin Forsgren i tävlingsledningen. Vi anar också ett engagerat PR-arbete bakom Smålandspostens fina reportage, både före och efter tävlingen!

Tävlingsresultat

DSC 0208 DSC 0202

Damer, 36 håls slagtävling scratch

1. Madeleine Tham Johansson, Falkenbergs GK 166

2. Hanna Jönsson, Växjö GK 169 (sista nio)

3. Therése Larsson, Araslövs GK 169

DSC 0178 

Herrar, 36 håls slagtävling scratch

1. Per G Nyman, Växjö GK 142

2. David Hickory Kirkham, Hulta Bollebygd GK 151 (sista 18)

3. Johan Moberg, Norrköping Söderköping GK 151

DSC 0186 

Seniors, 36 håls slagtävling scratch

1. Lars Rosén, Falkenbergs GK 164

2. Lars Davidsson, Växjö GK 166

3. Göran Silfver, Linköpings GK 167

 

Svenska Hickorykannan, 18 håls slagtävling med handicap

1. Lars Norén, Norrköping Söderköping GK 64

2. Thomas Linnér, Kalmar GK 65 (Scratchvinnare)

3. Pär Svensson, Mjölby GK   68 

 

Fullständiga resultatlistor finns tillgängliga på GIT och/eller vår hemsida. www.golfhistoriska.se

Ett fintrepotage från SVT kan ni se här https://www.svt.se/nyheter/lokalt/smaland/hickory-sm-avgors-i-vaxjo-i-helgen

Smålandspostens artiklar, dock bakom betalvägg https://www.smp.se/sport/golfens-historiska-vingslag-over-vaxjo-nar-hickory-sm-avgors-i-helgen/ samt https://www.smp.se/sport/per-g-nyman-forsvarade-sm-titeln-pa-hemmaplan-jag-ar-jattenojd/

 

DSC 0121 DSC 0126 IMG 2378